Dijital Pazarlama Rehberi

Dijital Pazarlama Rehberi

Dijital pazarlama, çağımızda şirketlerin ve firmaların birinci önceliklerinden birisi haline geldi. İnternetin hayatımızda büyük bir yere sahip olması ve zaman mekan fark etmeksizin web ortamına erişimimizin bulunması, internet üzerinden pazarlamayı büyüten unsurlar arasında yer alıyor. Firmalar, pazarlama çalışmalarını dijital ortama çekerek hem daha fazla müşteri bulabiliyor hem de daha az kaynak ayırarak daha kesin sonuçlar elde edebiliyorlar.

Bu yüzden, reklamcılık ve pazarlama sektörünün geldiği son nokta olan dijital pazarlama şirketlerin en çok yatırım yaptığı alanlardan bir tanesi. Tabii ki de sektördeki rekabet arttıkça ve teknoloji ilerledikçe, pazarlama stratejileri de karmaşık bir hal alıyor. Eğer sizler de dijital reklamcılık ve pazarlama konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, bu yazımız tam size göre.

Rehberimizde öncelikle dijital pazarlama uzmanı, dijital pazarlama eğitimi, dijital pazarlama nedir ve nasıl yapılır gibi konulardan bahsedeceğiz. İsterseniz gelin, yazımıza küçük bir giriş yapalım.

Dijital Pazarlama Nedir?

Pazarlama deyince çoğumuzun aklına reklamcılık sektörü gelse de dijitalde durumlar biraz değişiklik gösteriyor. Dijital pazarlama bünyesinde atabileceğiniz adımlar sadece reklamcılık ile sınırlı değil. Prestij arttıracak adımlar, kullanıcı deneyimini yükseltme, SEO ve web sitesi tasarımı gibi konular da dijital ve web pazarlama bünyesinde yer alıyor.

Kısa bir tanım yapacak olursak dijital pazarlama, internet ve mobil platformlar üzerinde yapılan her türlü satış ve pazarlama hamlesini kapsayan işlemler bütünüdür. Bu pazarlama hamleleri içerisinde Google reklamları, web site tasarımı, kampanyalar, sosyal medya reklamları, SEO çalışmaları, e-posta pazarlama, içerik pazarlama ve mobil uygulama geliştirme gibi eylemler yer alabilir.

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Öncelikle sektöre yeni girmiş bir firmaysanız, sizlere mutlaka bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmanızı öneriyoruz. Çünkü dijital pazarlama eğitimi almış ve bu sektörde yıllarını harcamış kişiler ve ekipler, dilediğiniz sonuçlara daha hızlı ulaşmanızı sağlıyor. Üstelik yardım aldığınız ekip firmanızın pazarlama yükünü üstlenirken, sizler işinizi daha iyi yapmaya yoğunlaşabiliyor, daha çok satış yapabiliyorsunuz.

Dijital pazarlama nasıl yapılır sorusunun cevabını merak ediyorsanız, sizler için bu serüveni birkaç kısa maddeyle özetledik.

1. Analiz ve Araştırma

Dijital platformlar veya gerçek hayat fark etmeksizin tüm pazarlama hamlelerinde belirli bir hedef kitle bulunur. Sizler de firmanızın asıl hedef kitlesini doğru tanımak için derin bir araştırma ve analiz yapmalısınız. Böylece dijital pazarlama hamlelerinizi daha doğru atabilir, rahatça test edebilir ve hedefiniz olan kişilere başarıyla ulaşabilirsiniz. Bu yüzden bizler, dijital pazarlama serüvenine mutlaka somut bir araştırma ve sağlam bir analiz ile başlanmasını öneriyoruz.

2. Web Sitesi ve Sosyal Mecralar

Firmanızın prestijini, güvenilirliğini ve saygınlığını arttıran en önemli detaylar, dijital dünyadaki ofisiniz olan web sitenizde saklıdır. Web sitenizde ziyaretçilerinizi rahat ettirebilmek, onlara iyi bir deneyim sunmak ve aynı zamanda markanızı tam olarak yansıtabilmek çok önemlidir. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızı da aktif olarak kullanırsanız, dijitalde koordine ve güçlü bir varlık gösterebilirsiniz.

3. Dijital Reklamlar

Pazarlamanın olmazsa olmaz elementi tabii ki de reklamlar ve kampanyalardır. Dijitalde de reklam verebilmek için uğrayabileceğiniz pek çok mecra bulunuyor. Mobil uygulamalar, sosyal medya platformları, Youtube gibi video platformları ve tabii ki Google arama sonuçları. Tüm bu bölgelerde Google Ads ve sosyal medya işletme bölümleri ile aktif olarak reklam verebilirsiniz. Dijital pazarlamayı sağlam bir şekilde yapabilmek ve müşteri sayınızı arttırabilmek için buradaki analiz araçlarını öğrenmeli, hedeflemeyi isabetli yapmalı ve kesinlikle aksiyonlarınızı test etmelisiniz.

Eğer sizler de işin uzmanından yardım almak istiyor ve başarılı pazarlama kampanyaları uygulamayı hedefliyorsanız Pinetent web ajansı yanınızda! SEO uzmanlarımız, grafik tasarım ekibimiz, web tasarımcılarımız, yazılımcılarımız ve elbette dijital pazarlama uzmanlarınız ile sizin ve şirketinizin daima yanındayız!